Holidays 0.44 - en to uk translation catalogue (16 entries)

note: New Year's Day.
en: Naujųjų metų diena
uk: Новий рік

note: Day of Restoration of the State of Lithuania.
en: Lietuvos valstybės atkūrimo diena
uk: День відновлення Литовської держави

note: Day of Restoration of Independence of Lithuania.
en: Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena
uk: День відновлення незалежності Литви

note: Easter Sunday.
en: Šv. Velykos
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Antroji šv. Velykų diena
uk: Великодній понеділок

note: International Workers' Day.
en: Tarptautinė darbo diena
uk: Міжнародний день трудящих

note: Day of Dew and Saint John.
en: Rasos ir Joninių diena
uk: День роси та День Івана Купала

note: Statehood Day.
en: Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena
uk: День державності та День національного гімну

note: Assumption Day.
en: Žolinė (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena)
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: All Saints' Day.
en: Visų Šventųjų diena
uk: День усіх святих

note: All Souls' Day.
en: Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) diena
uk: День памʼяті (День всіх померлих)

note: Christmas Eve.
en: Kūčių diena
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Šv. Kalėdų pirma diena
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Šv. Kalėdų antra diena
uk: Другий день Різдва

note: Mother's Day.
en: Motinos diena
uk: День матері

note: Father's Day.
en: Tėvo diena
uk: День батька
