Holidays 0.30 - en to uk translation catalogue (28 entries)

note: %s (estimated).
en: %s (perkiraan)
uk: %s (приблизна дата)

note: Election Day.
en: Hari Pemilihan
uk: День виборів

note: Eid al-Fitr Joint Holiday.
en: Cuti Bersama Hari Raya Idulfitri
uk: Додатковий вихідний на Курбан-байрам

note: Christmas Joint Holiday.
en: Cuti Bersama Hari Raya Natal
uk: Додатковий вихідний на Різдво Христове

note: Lunar New Year Joint Holiday.
en: Cuti Bersama Tahun Baru Imlek
uk: Додатковий вихідний на Китайський Новий рік

note: Day of Silence Joint Holiday.
en: Cuti Bersama Hari Suci Nyepi
uk: Додатковий вихідний на Священний день тиші

note: New Year's Day.
en: Tahun Baru Masehi
uk: Новий рік

note: Lunar New Year.
en: Tahun Baru Imlek
uk: Китайський Новий рік

note: Day of Silence.
en: Hari Suci Nyepi
uk: День тиші

note: Good Friday.
en: Wafat Yesus Kristus
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Monday.
en: Hari kedua Paskah
uk: Великодній понеділок

note: Buddha's Birthday.
en: Hari Raya Waisak
uk: День народження Будди

note: International Labor Day.
en: Hari Buruh Internasional
uk: Міжнародний день праці

note: Ascension Day.
en: Kenaikan Yesus Kristus
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Monday.
en: Hari kedua Pentakosta
uk: День Святого Духа

note: Pancasila Day.
en: Hari Lahir Pancasila
uk: День Панчасіла

note: Assumption Day.
en: Mikraj Santa Maria
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: Independence Day.
en: Hari Kemerdekaan Republik Indonesia
uk: День незалежності Республіки Індонезія

note: Armed Forces Day.
en: Hari Angkatan Perang
uk: День Збройних сил

note: Heroes' Day.
en: Hari Pahlawan
uk: День Героїв

note: Christmas Day.
en: Hari Raya Natal
uk: Різдво Христове

note: Eid al-Fitr.
en: Hari Raya Idulfitri
uk: Рамазан-байрам

note: Eid al-Fitr Second Day.
en: Hari kedua dari Hari Raya Idulfitri
uk: Другий день Рамазан-байрам

note: Eid al-Adha.
en: Hari Raya Iduladha
uk: Курбан-байрам

note: Islamic New Year.
en: Tahun Baru Islam
uk: Ісламський Новий рік

note: Prophet's Birthday.
en: Maulid Nabi Muhammad
uk: День народження пророка Мухаммада

note: Isra' and Mi'raj.
en: Isra Mikraj Nabi Muhammad
uk: Вознесіння пророка Мухаммада

note: Nuzul Al Quran.
en: Nuzululqur'an
uk: Річниця обʼявлення Корану
