Holidays 0.37 - en to uk translation catalogue (18 entries)

note: New Year's Day.
en: Újév
uk: Новий рік

note: National Day.
en: Nemzeti ünnep
uk: Національне свято

note: Good Friday.
en: Nagypéntek
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter.
en: Húsvét
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Húsvét Hétfő
uk: Великодній понеділок

note: Whit Sunday.
en: Pünkösd
uk: Трійця

note: Whit Monday.
en: Pünkösdhétfő
uk: День Святого Духа

note: Labor Day.
en: A Munka ünnepe
uk: День праці

note: Bread Day.
en: A kenyér ünnepe
uk: День хліба

note: State Foundation Day.
en: Az államalapítás ünnepe
uk: День заснування держави

note: All Saints' Day.
en: Mindenszentek
uk: День усіх святих

note: Christmas Day.
en: Karácsony
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Karácsony másnapja
uk: Другий день Різдва

note: Proclamation of Soviet Republic Day.
en: A Tanácsköztársaság kikiáltásának ünnepe
uk: День проголошення радянської республіки

note: Liberation Day.
en: A felszabadulás ünnepe
uk: День визволення

note: Great October Socialist Revolution Day.
en: A nagy októberi szocialista forradalom ünnepe
uk: День Великої Жовтневої соціалістичної революції

note: Substituted date format.
en: %Y. %m. %d.
uk: %d.%m.%Y

note: Day off (substituted from %s).
en: Pihenőnap (%s-től helyettesítve)
uk: Вихідний день (перенесено з %s)
