Holidays 0.40 - en to uk translation catalogue (49 entries)

note: Monday following %s.
en: Lunes siguiente a %s
uk: Понеділок після %s

note: New Year's Day.
en: Año nuevo
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Epifanía del Señor
uk: Богоявлення

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Labor Day.
en: Fiesta del Trabajo
uk: День праці

note: Assumption Day.
en: Asunción de la Virgen
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: National Day.
en: Fiesta Nacional de España
uk: Національний день Іспанії

note: All Saints' Day.
en: Todos los Santos
uk: День усіх святих

note: Constitution Day.
en: Día de la Constitución Española
uk: День Конституції Іспанії

note: Immaculate Conception.
en: Inmaculada Concepción
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Day.
en: Natividad del Señor
uk: Різдво Христове

note: Andalusia Day.
en: Día de Andalucia
uk: День Андалусії

note: Maundy Thursday.
en: Jueves Santo
uk: Великий четвер

note: Saint George's Day.
en: Día de San Jorge
uk: День Святого Георгія

note: Asturia Day.
en: Día de Asturias
uk: День Астурії

note: Easter Monday.
en: Lunes de Pascua
uk: Великодній понеділок

note: Saint James' Day.
en: Santiago Apóstol
uk: День Святого Якова

note: Cantabria Institutions Day.
en: Día de las Instituciones de Cantabria
uk: День Інституцій Кантабрії

note: Our Lady of the Bien Aparecida.
en: La Bien Aparecida
uk: День Богоматері Обʼявлення

note: Santa Maria of Africa.
en: Nuestra Señora de África
uk: День Богоматері Африканської

note: Ceuta Day.
en: Día de Ceuta
uk: День Сеути

note: Eid al-Adha.
en: Fiesta del Sacrificio-Eidul Adha
uk: Курбан-байрам

note: Saint Joseph's Day.
en: San José
uk: День Святого Йосипа

note: Castile and León Day.
en: Fiesta de Castilla y León
uk: День Кастилії і Леону

note: Corpus Christi.
en: Corpus Christi
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Castilla-La Mancha Day.
en: Día de Castilla-La Mancha
uk: День Кастилії-Ла-Манча

note: Day of the Canary Islands.
en: Día de Canarias
uk: День Канарських островів

note: Whit Monday.
en: Día de la Pascua Granada
uk: День Святого Духа

note: Saint John the Baptist.
en: San Juan
uk: День Івана Хрестителя

note: National Day of Catalonia.
en: Fiesta Nacional de Cataluña
uk: Національний день Каталонії

note: Saint Stephen's Day.
en: San Esteban
uk: День Святого Стефана

note: Shrove Tuesday.
en: Martes de Carnaval
uk: Масний вівторок

note: Extremadura Day.
en: Día de Extremadura
uk: День Естремадури

note: Galician Literature Day.
en: Día de las Letras Gallegas
uk: День галісійської літератури

note: Galician National Day.
en: Día Nacional de Galicia
uk: Національний день Галісії

note: Day of the Balearic Islands.
en: Día de las Islas Baleares
uk: День Балеарських островів

note: Murcia Day.
en: Día de la Región de Murcia
uk: День Мурсії

note: Madrid Day.
en: Fiesta de la Comunidad de Madrid
uk: День Мадрида

note: Statute of Autonomy of Melilla Day.
en: Estatuto de Autonomía de la Ciudad de Melilla
uk: День Статуту автономії міста Мелілья

note: Eid al-Fitr.
en: Fiesta del Eid Fitr
uk: Рамазан-байрам

note: Eid al-Adha.
en: Fiesta del Sacrificio-Aid Al Adha
uk: Курбан-байрам

note: País Vasco Day.
en: Día del País Vasco
uk: День Країни Басків

note: La Rioja Day.
en: Día de La Rioja
uk: День Ріохи

note: Valencian Community Day.
en: Día de la Comunidad Valenciana
uk: День Валенсії

note: Day following Saint Joseph's Day.
en: Día siguiente a San José
uk: День наступний за Днем Святого Йосипа

note: Saint Joseph's Day Transfer.
en: Traslado de San José
uk: Перенесений День Святого Йосипа

note: 80th Anniversary of the first Basque Government.
en: 80 Aniversario del primer Gobierno Vasco
uk: 80-та річниця першого баскського уряду

note: V Centennial of the Circumnavigation of the World.
en: V Centenario Vuelta al Mundo
uk: V Сторіччя навколосвітньої подорожі

note: The Fallas.
en: Lunes de Fallas
uk: Фальяс
