Holidays 0.28 - en to uk translation catalogue (15 entries)

note: Independent Czech State Restoration Day.
en: Den obnovy samostatného českého státu
uk: День відновлення незалежної чеської держави

note: New Year's Day.
en: Nový rok
uk: Новий рік

note: Good Friday.
en: Velký pátek
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Monday.
en: Velikonoční pondělí
uk: Великодній понеділок

note: Labor Day.
en: Svátek práce
uk: День праці

note: Victory Day.
en: Den vítězství
uk: День перемоги

note: Day of Victory over Fascism.
en: Den vítězství nad hitlerovským fašismem
uk: День перемоги над фашизмом

note: Saints Cyril and Methodius Day.
en: Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
uk: День Святих Кирила та Мефодія

note: Jan Hus Day.
en: Den upálení mistra Jana Husa
uk: День спалення Яна Гуса

note: Statehood Day.
en: Den české státnosti
uk: День чеської державності

note: Independent Czechoslovak State Day.
en: Den vzniku samostatného československého státu
uk: День створення незалежної чехословацької держави

note: Struggle for Freedom and Democracy Day.
en: Den boje za svobodu a demokracii
uk: День боротьби за свободу і демократію

note: Christmas Eve.
en: Štědrý den
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: 1. svátek vánoční
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: 2. svátek vánoční
uk: Другий день Різдва
