Holidays 0.41 - source to uk translation catalogue (18 entries)

note: New Year's Day.
source: Πρωτοχρονιά
uk: Новий рік

note: Epiphany.
source: Ημέρα των Θεοφανίων
uk: Богоявлення

note: Green Monday.
source: Καθαρά Δευτέρα
uk: Чистий понеділок

note: Greek Independence Day.
source: Ημέρα της Ελληνικής Ανεξαρτησίας
uk: День незалежності Греції

note: Cyprus National Day.
source: Εθνική Ημέρα Κύπρου
uk: Національне свято Кіпру

note: Good Friday.
source: Μεγάλη Παρασκευή
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
source: Κυριακή του Πάσχα
uk: Великдень

note: Easter Monday.
source: Δευτέρα της Διακαινησίμου
uk: Великодній понеділок

note: Labor Day.
source: Πρωτομαγιά
uk: День праці

note: Whit Monday.
source: Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος
uk: День Святого Духа

note: Assumption Day.
source: Κοίμηση της Θεοτόκου
uk: Успіння Пресвятої Богородиці

note: Cyprus Independence Day.
source: Ημέρα της Κυπριακής Ανεξαρτησίας
uk: День незалежності Кіпру

note: Ochi Day.
source: Ημέρα του Όχι
uk: День Охі

note: Christmas Eve.
source: Παραμονή Χριστουγέννων
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
source: Χριστούγεννα
uk: Різдво Христове

note: Day After Christmas.
source: Επομένη Χριστουγέννων
uk: Другий день Різдва

note: Easter Tuesday.
source: Τρίτη της Διακαινησίμου
uk: Великодній вівторок

note: Holy Saturday.
source: Μεγάλο Σάββατο
uk: Велика субота
