Holidays 0.41 - en to uk translation catalogue (14 entries)

note: %s (observed).
en: %s (observado)
uk: %s (вихідний)

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Maundy Thursday.
en: Jueves Santo
uk: Великий четвер

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Juan Santamaría Day.
en: Día de Juan Santamaría
uk: День Хуана Сантамарії

note: International Labor Day.
en: Día Internacional del Trabajo
uk: Міжнародний день трудящих

note: Annexation of the Party of Nicoya to Costa Rica.
en: Anexión del Partido de Nicoya a Costa Rica
uk: День приєднання Нікої

note: Feast of Our Lady of the Angels.
en: Fiesta de Nuestra Señora de los Ángeles
uk: Свято Богоматері Ангелів

note: Mother's Day.
en: Día de la Madre
uk: День матері

note: Day of the Black Person and Afro-Costa Rican Culture.
en: Día de la Persona Negra y la Cultura Afrocostarricense
uk: День чорношкірої людини та афро-костариканської культури

note: Independence Day.
en: Día de la Independencia
uk: День незалежності

note: Cultures Day.
en: Día de las Culturas
uk: День культур

note: Army Abolition Day.
en: Día de la Abolición del Ejército
uk: День ліквідації армії

note: Christmas Day.
en: Navidad
uk: Різдво Христове
